IGW75N60TFKSA1
DigiKey Part Number
IGW75N60TFKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGW75N60TFKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 150A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 150 A 428 W Through Hole PG-TO247-3-1
EDA/CAD Models
IGW75N60TFKSA1 Models
Switching Energy
4.5mJ
Gate Charge
470 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
33ns/330ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 75A, 5Ohm, 15V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
225 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 75A
Base Product Number
Power - Max
428 W