IPB60R380P6ATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1,888
Datasheet
N-Channel 600 V 10.6A (Tc) 83W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
PG-T0263-3
IPB60R380P6ATMA1
DigiKey Part Number
IPB60R380P6ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB60R380P6ATMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 10.6A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 320µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
877 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 3.8A, 10V