IPD30N06S2L13ATMA4
DigiKey Part Number
IPD30N06S2L13ATMA4TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD30N06S2L13ATMA4CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD30N06S2L13ATMA4DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD30N06S2L13ATMA4
Description
MOSFET N-CH 55V 30A TO252-31
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 55 V 30A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
EDA/CAD Models
IPD30N06S2L13ATMA4 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
69 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
136W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3-11
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13mOhm @ 30A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 80µA