IPP16CN10NGHKSA1
DigiKey Part Number
IPP16CN10NGHKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP16CN10NGHKSA1
Description
MOSFET N-CH 100V 53A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 53A (Tc) 100W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 61µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3220 pF @ 50 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
16.5mOhm @ 53A, 10V