MDM-31PCBRP
MDM-31PCBRP
MDM-31PCBRP
DigiKey Part Number
1003-1295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-31PCBRP
Description
CONN MICRO-D PLUG 31POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDM-31PCBRP Models
Termination
Solder
Shell Material, Finish
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
4
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C