IXFP130N10T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 930
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2,172
Datasheet
Diodes Incorporated
In Stock: 9
Diodes Incorporated
In Stock: 18
onsemi
In Stock: 5,855
Infineon Technologies
Infineon Technologies
STMicroelectronics
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
In Stock: 481
N-Channel 100 V 130A (Tc) 360W (Tc) Through Hole TO-220-3
IXFP130N10T
DigiKey Part Number
IXFP130N10T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFP130N10T
Description
MOSFET N-CH 100V 130A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
104 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5080 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
360W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.1mOhm @ 25A, 10V