IXGH32N120A3
DigiKey Part Number
IXGH32N120A3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXGH32N120A3
Description
IGBT PT 1200V 75A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT PT 1200 V 75 A 300 W Through Hole TO-247AD
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.35V @ 15V, 32A
Manufacturer
IXYS
Power - Max
300 W
Series
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
89 nC
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
PT
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Collector Pulsed (Icm)
230 A