IXTH110N10L2
DigiKey Part Number
238-IXTH110N10L2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH110N10L2
Description
MOSFET N-CH 100V 110A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 110A (Tc) 600W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 500mA, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
260 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10500 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
600W (Tc)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V