IXTP120N075T2
DigiKey Part Number
IXTP120N075T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP120N075T2
Description
MOSFET N-CH 75V 120A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 75 V 120A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
78 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4740 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.7mOhm @ 60A, 10V