IXTP90N055T2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 12,137
Datasheet
Texas Instruments
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
In Stock: 355
onsemi
In Stock: 527
Infineon Technologies
Infineon Technologies
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 544
STMicroelectronics
In Stock: 171
N-Channel 55 V 90A (Tc) 150W (Tc) Through Hole TO-220-3
IXTP90N055T2
DigiKey Part Number
IXTP90N055T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP90N055T2
Description
MOSFET N-CH 55V 90A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2770 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.4mOhm @ 25A, 10V