IXXH40N65B4
DigiKey Part Number
IXXH40N65B4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXXH40N65B4
Description
IGBT PT 650V 120A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT PT 650 V 120 A 455 W Through Hole TO-247AD (IXXH)
Category
Switching Energy
1.4mJ (on), 560µJ (off)
Gate Charge
77 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
28ns/144ns
Test Condition
400V, 40A, 5Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 40A
Base Product Number
Power - Max
455 W