IXYH20N65C3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 144
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
IGBT PT 650 V 50 A 230 W Through Hole TO-247 (IXTH)
IXYH20N65C3
DigiKey Part Number
IXYH20N65C3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYH20N65C3
Description
IGBT PT 650V 50A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
430µJ (on), 350µJ (off)
Manufacturer
IXYS
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
30 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
19ns/80ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 20A, 20Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
105 A
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 20A
Base Product Number
Power - Max
230 W