IXYH30N120C3D1
DigiKey Part Number
IXYH30N120C3D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYH30N120C3D1
Description
IGBT 1200V 66A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1200 V 66 A 416 W Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Gate Charge
69 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
19ns/130ns
Packaging
Tube
Test Condition
600V, 30A, 10Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
195 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
66 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
133 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.3V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Power - Max
416 W