IXYH30N65C3H1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 144
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
IGBT PT 650 V 60 A 270 W Through Hole TO-247 (IXTH)
IXYH30N65C3H1
DigiKey Part Number
IXYH30N65C3H1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYH30N65C3H1
Description
IGBT PT 650V 60A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
1mJ (on), 270µJ (off)
Gate Charge
44 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
21ns/75ns
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Reverse Recovery Time (trr)
120 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
118 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 30A
Power - Max
270 W