IXYH50N120C3D1
DigiKey Part Number
IXYH50N120C3D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYH50N120C3D1
Description
IGBT 1200V 90A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1200 V 90 A 625 W Through Hole TO-247 (IXTH)
Gate Charge
142 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
28ns/133ns
Test Condition
600V, 50A, 5Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
195 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
90 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
210 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
4V @ 15V, 50A
Power - Max
625 W