DX07S024JA2R1200 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
JAE Electronics
In Stock: 1,161
Datasheet
Parametric Equivalent
JAE Electronics
In Stock: 155
Datasheet
Stewart Connector
In Stock: 279
Stewart Connector
In Stock: 5,631
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
USB Type-C Connectors DX07 Series
DX07S024JA2R1200
DigiKey Part Number
670-DX07S024JA2R1200TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-DX07S024JA2R1200CT-ND - Cut Tape (CT)
670-DX07S024JA2R1200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX07S024JA2R1200
Description
USB TYPE C RECPT, LONGER TH LEGS
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Board Lock
Manufacturer
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
5A
Part Status
Active
Voltage - Rated
48V