FI-RE51S-HF-R1500
FI-RE51S-HF-R1500
FI-RE51S-HF-R1500
DigiKey Part Number
670-1206-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-1206-1-ND - Cut Tape (CT)
670-1206-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-RE51S-HF-R1500
Description
CONN RCPT 51P 0.02 GOLD SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.148" (3.75mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Blade Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Cable/Wire
Features
Shielded, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
0.8A per Contact