28FLZ-SM2-TB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 28FLZ-SM2-TB |
Description | CONN FFC FPC TOP 28POS 0.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 28 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 28FLZ-SM2-TB Models |
Category | Cable End Type Tapered |
Manufacturer JST Sales America Inc. | Contact Material Phosphor Bronze |
Series | Contact Finish Tin |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Housing Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
Part Status Active | Actuator Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
Flat Flex Type FFC, FPC | Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 50V |
Connector/Contact Type Contacts, Top | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |
Number of Positions 28 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Current Rating (Amps) 0.5A |
Termination Solder | Housing Color Gray |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.079" (2.00mm) | Base Product Number |