C0402C104K4RALTU
DigiKey Part Number
399-C0402C104K4RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0402C104K4RALTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0402C104K4RALTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C104K4RALTU
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Detailed Description
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C104K4RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)