C1206F104K2RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206F104K2RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206F104K2RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206F104K2RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206F104K2RACTU
Description
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206F104K2RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.069" (1.75mm)