C1206X104K1RAC3123
DigiKey Part Number
399-C1206X104K1RAC3123TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206X104K1RAC3123CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206X104K1RAC3123DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X104K1RAC3123
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206X104K1RAC3123 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)