C1206X104K2RACTU
DigiKey Part Number
399-13211-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13211-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13211-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X104K2RACTU
Description
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1206
Detailed Description
0.1 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206X104K2RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)