C1206X104KARACAUTO
DigiKey Part Number
399-16446-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-16446-1-ND - Cut Tape (CT)
399-16446-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X104KARACAUTO
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206
Detailed Description
0.1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206X104KARACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)