C2220C944KCRLCAUTO
DigiKey Part Number
399-C2220C944KCRLCAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2220C944KCRLCAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2220C944KCRLCAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C944KCRLCAUTO
Description
X7R WITH KONNEKT TECHNOLOGY 2220
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.94 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2220C944KCRLCAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Stacked), High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.217" (5.50mm)