T521D227M016ATE050
DigiKey Part Number
399-T521D227M016ATE050TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T521D227M016ATE050CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T521D227M016ATE050DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521D227M016ATE050
Description
CAP TANT POLY 220UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T521D227M016ATE050 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
D
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz