B024RF2S
DigiKey Part Number
1761-1099-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B024RF2S
Description
RF FILTER 2.4GHZ BANDPASS 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5GHz Center Frequency RF Filter (Radio Frequency) 1.08GHz Bandwidth 3.5dB 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B024RF2S Models
Category
Insertion Loss
3.5dB
Manufacturer
Knowles Dielectric Labs
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tray
Package / Case
2-SMD, No Lead
Part Status
Active
Size / Dimension
0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
Frequency
2.5GHz Center
Height (Max)
0.113" (2.87mm)
Bandwidth
1.08GHz