0805YC684J4T2A
DigiKey Part Number
478-KAM21KR71C684JUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805YC684J4T2A
Description
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.68 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0805YC684J4T2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)