VC120630D650DP
VC120630D650DP
DigiKey Part Number
478-2523-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-2523-1-ND - Cut Tape (CT)
478-2523-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VC120630D650DP
Description
VARISTOR 41V 120A 1206
Detailed Description
41 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VC120630D650DP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
45.1 V
Current - Surge
120 A
Series
Energy
0.4J
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
21 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
30 V
Varistor Voltage (Min)
36.9 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
41 V