7027-D-350
DigiKey Part Number
788-1034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7027-D-350
Description
LED DRIVER CC BUCK 350MA
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350mA Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output
Category
Voltage - Input (Min)
5V
Manufacturer
LEDdynamics Inc.
Voltage - Input (Max)
28V
Series
Current - Output (Max)
350mA
Packaging
Bulk
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
94%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
Buck
Size / Dimension
1.00" L x 0.38" Dia (25.4mm x 9.7mm)