FGG.1B.302.CLAD72Z
DigiKey Part Number
FGG.1B.302.CLAD72Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.302.CLAD72Z
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.1B.302.CLAD72Z Models
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
15A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C