FGG.1B.304.CYCD42
DigiKey Part Number
FGG.1B.304.CYCD42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.304.CYCD42
Description
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
EDA/CAD Models
FGG.1B.304.CYCD42 Models
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
304
Cable Opening
0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C