FGG.1B.305.CLAD76
DigiKey Part Number
FGG.1B.305.CLAD76-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.305.CLAD76
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.1B.305.CLAD76 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
9A
Shell Size - Insert
305
Cable Opening
0.283" ~ 0.299" (7.20mm ~ 7.60mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C