Image for FGG.1B.305.CYCD42Z is not available
FGG.1B.305.CYCD42Z
DigiKey Part Number
FGG.1B.305.CYCD42Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.305.CYCD42Z
Description
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
EDA/CAD Models
FGG.1B.305.CYCD42Z Models
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
9A
Shell Size - Insert
305
Cable Opening
0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C