FGG.2B.302.CLAD52
DigiKey Part Number
FGG.2B.302.CLAD52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.302.CLAD52
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.2B.302.CLAD52 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
25A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C