FGG.2B.310.CLAD52Z
DigiKey Part Number
FGG.2B.310.CLAD52Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.310.CLAD52Z
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.2B.310.CLAD52Z Models
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
8A
Shell Size - Insert
310
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C