PHG.1B.307.CYMD42Z
DigiKey Part Number
PHG.1B.307.CYMD42Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.1B.307.CYMD42Z
Description
CONN RCPT FMALE 7POS GOLD CRIMP
Detailed Description
7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
EDA/CAD Models
PHG.1B.307.CYMD42Z Models
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
307
Cable Opening
0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C