PHG.1B.308.CLLD62
DigiKey Part Number
PHG.1B.308.CLLD62-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.1B.308.CLLD62
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
PHG.1B.308.CLLD62 Models
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
308
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C