CCMR060.T
DigiKey Part Number
F1819-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCMR060.T
Description
FUSE CARTRIDGE 60A 600VAC/250VDC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60A 600 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
600 VAC
Voltage Rating - DC
250 VDC
Class
CD
Approval Agency
CE, CSA, UL
Current Rating (Amps)
60A
Size / Dimension
0.850" Dia x 1.880" L (21.60mm x 47.80mm)