0225007.HXUP
DigiKey Part Number
F2458-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0225007.HXUP
Description
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG
Detailed Description
7 A 125 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 2AG, 5mm x 15mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage
500A
Melting I²t
40.0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.013 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V