022501.5HXP
DigiKey Part Number
F2460-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
022501.5HXP
Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 2AG, 5mm x 15mm
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A AC, 10kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
0.8
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CE, CSA, PSE, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.0712 Ohms