045206.3MRL
DigiKey Part Number
18-045206.3MRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-045206.3MRLCT-ND - Cut Tape (CT)
18-045206.3MRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
045206.3MRL
Description
FUSE 125V SB NANO2 W/AU CAPS ROH
Detailed Description
6.3 A 72 V 60 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
64.0
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV, UKCA
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC
72 V
DC Cold Resistance
0.0123 Ohms