0459.250UR
DigiKey Part Number
F1161TR-ND - Tape & Reel (TR)
F1161CT-ND - Cut Tape (CT)
F1161DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0459.250UR
Description
FUSE BRD MT 250MA 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0459.250UR Models
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Melting I²t
0.0106
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.285" L x 0.170" W x 0.120" H (7.24mm x 4.32mm x 3.05mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.665 Ohms