1.5KE18CA
DigiKey Part Number
1.5KE18CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE18CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE18CA
Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25.2V Clamp 60.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.2V