1.5KE36CA-B
DigiKey Part Number
1.5KE36CA-BLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE36CA-B
Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
49.9V Clamp 30.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
34.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
49.9V