1.5KE400A
DigiKey Part Number
1.5KE400ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE400ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE400A
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
548V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
380V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
548V