BTB08-800CW3G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 940
TRIAC Standard 800 V 8 A Through Hole TO-220AB
BTB08-800CW3G
DigiKey Part Number
BTB08-800CW3G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTB08-800CW3G
Description
TRIAC 800V 8A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
45 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.1 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
90A @ 60Hz