CCMR040.T
CCMR040.T
DigiKey Part Number
5666-CCMR040.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCMR040.T
Description
FUSE CARTRIDGE 40A 600VAC/250VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40A 600 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
250 VDC
Class
CD
Approval Agency
CE, CSA, UL
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
40A
Size / Dimension
0.850" Dia x 1.880" L (21.60mm x 47.80mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC