KLDR030.TXP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | F10023-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KLDR030.TXP |
Description | FUSE CARTRIDGE 30A 600VAC/300VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 30A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 300 VDC |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Response Time Slow Blow |
Series | Applications Transformer Protection |
Packaging Box | Class CC |
Part Status Active | Approval Agency CE, CSA, UL |
Mounting Type Requires Holder | Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC |
Fuse Type Cartridge | Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget) |
Current Rating (Amps) 30A | Size / Dimension 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm) |
Voltage Rating - AC 600 VAC |