MAC12HCNG
DigiKey Part Number
MAC12HCNG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAC12HCNG
Description
TRIAC 800V 12A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 800 V 12 A Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAC12HCNG Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Packaging
Box
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
100A @ 60Hz