MAC15A10G
DigiKey Part Number
MAC15A10GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAC15A10G
Description
TRIAC 800V 15A TO220AB
Detailed Description
TRIAC Standard 800 V 15 A Through Hole TO-220AB
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
15 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
150A @ 60Hz